Objem poskytnutých hypoték láme rekordy. Banky nestíhají!

Co Čech, to majitel nemovitosti, lze tvrdit s trochou nadsázky. Realitní nákupní horečka Čechy neopouští, banky nestíhají vyřizovat žádosti o úvěry na bydlení. Jen za uplynulý měsíc poskytly hypotéky za neuvěřitelných 44,7 miliardy korun a za celé první čtvrtletí se objem sjednaných hypoték vyšplhal na téměř 100 miliard korun. Rekordy tak padají v době, kdy se průměrná úroková sazba dle Fincentrum Hypoindexu již nepatrně zvedá. Jedním z důvodů, proč si klienti v bankách „podávají dveře“, je jejich obava z inflace a znehodnocení úspor. Průměrná výše poskytnuté hypotéky činí 3 155 581 korun a podle vývoje cen nemovitostí to nevypadá ani na výrazné zpomalení.

Ještě nikdy v historii českého bankovního trhu se nesjednalo tolik hypotečních úvěrů jako letos v březnu. Takřka čtrnáct a půl tisíce podepsaných smluv znamenalo meziročně nárůst o více než sto procent a podle bank samotných to vypadá, že hypoteční horečka bude ještě nějaký čas pokračovat. I proto se finanční domy dostávají na hranu svých kapacit a vyřízení úvěru na bydlení může nyní trvat až dvojnásobně dlouhou dobu, klidně i dva měsíce.

Hypotéky pozvolna začínají zdražovat

Průměrná úroková sazba hypoték roste. Zatímco během dubna většina bank zvýšila hypoteční sazby a nabídkové sazby se přiblížily 2,5 procenta, průměrná sazba podle Fincentrum Hypoindexu se zvedla jen na 1,98 z březnových 1,94 procenta. Zdražují zejména hypotéky s delším fixačním obdobím. Zatímco pod rekordní březnovou poptávku se kromě stále velmi dobrých podmínek podepsalo i ohlašované zdražování, kdy se řada lidí snažila stihnout co nejnižší sazby i za cenu určitého kompromisu, v dubnu tento efekt opadl.  Na vině může být jednak enormní nedostatek nabídky nemovitostí, ale také jejich výrazné zdražování. Cena nemovitostí se totiž podle dat Hypoteční banky v 1. čtvrtletí zvýšila vůbec nejvíc za posledních 10 let.

Hypoteční sazby nižší než inflace

Hypoteční sazby jsou teď nižší než inflace. Je ale třeba mít rezervy, nebrat si hypotéku takzvaně na krev. Vezmeme-li hypotéku tři miliony korun na dvacet let, tak při sazbě dvě procenta činí splátka 15 tisíc korun. Dlouhodobý průměr hypotečních sazeb je ale pět procent. A při těchto sazbách pak už činí splátka téměř 20 tisíc korun