Koupě novostavby se liší od koupě starého domu. Koupě novostavby láká mnoho Slováků. Jako nový domov nebo investice. Poradíme vám, co byste měli vědět při jeho hledání a výběru. Původní stav, částečná nebo úplná rekonstrukce, nebo novostavba? Nejdůležitějším rozhodnutím při hledání nového bydlení je ujasnit si stav nemovitosti. Ovlivňuje výši vašeho rozpočtu a v případě hypotečního financování samozřejmě i měsíční náklady na splácení.
Jak poznám, že se jedná o novostavbu?
Podle zákona považujeme nemovitost za novostavbu, pokud není starší než 5 let.
Je to budova: bytový dům, komplex, dům, rekreační objekt, který byl postaven s využitím nových technologií a materiálů. Mělo by jít především o nemovitost, kterou není třeba nijak upravovat nebo opravovat. Pokud je to možné, zařiďte si ho podle potřeby a žijte v něm.Na trhu jsou samozřejmě nabízeny novostavby v různých provedeních, jako je holý byt nebo holodům. Pokud si je koupíte, budete muset projít dokončovacími stavebními pracemi. Stále se však budete pohybovat mezi novými stěnami a rovnou podlahou.
Možná jste si však při předběžném hledání na inzertních portálech všimli, že prodejci označují jako novostavby i nemovitosti staré přibližně 10 let. Tento názor se udržuje již léta a někteří ho těžko vyvracejí, protože kvalitní nemovitost může i po dlouhé době vypadat jako nově postavená. Naopak "ošuntělá" skutečná novostavba se bude jevit jako maximálně tři roky stará. Bez ohledu na stáří nebo světonázor realitního trhu je nová výstavba rozhodně správnou volbou, na kterou se kupující dívají i nyní.
Nákup novostavby: strašák číslo jedna
Mnoho lidí odrazuje od koupě novostavby cena. V době koupě je vyšší než cena starších nabízených nemovitostí. Pokud se však podíváme na měsíční provozní náklady, starší nemovitosti vám během několika let vynahradí částku, kterou jste zaplatili za novostavbu. Dokonce ji i překročí.
Nové postupy také nabízejí řešení energetického zásobování nemovitosti, které je mnohem účinnější než ve starých bytech nebo domech, takže v novostavbě můžete měsíčně platit mnohem méně.
Developer, kterému na tom záleží
Kvalitě stavby odpovídá kvalita materiálů a dovednosti dodavatelů, kteří se na výstavbě novostavby podílejí. Vybírá je developer, který projekt realizuje a po jeho dokončení jej uvádí na trh. Na každé straně jsou lepší a horší. Klíčem k úspěchu je správně je rozlišit.
Profesionální developer nebo skupina, jako je ta vaše, se nezajímá o to, aby se trápil kvůli špatné omítce, křivým stěnám nebo praskajícím dlaždicím v koupelně. Bohužel ne vždy a ne všichni jsme schopni rozpoznat kvalitu stavby, protože se pohybujeme v době, kdy je velmi snadné najít spekulanty, jejichž mottem je: "Co nejvíce ušetřit, rychle postavit, rychle prodat a vydělat."
Reference a projekty většinou prozradí, o jakého developera se jedná. Hledejte je buď v terénu, nebo na internetu. Možná vám lidé v diskusních fórech řeknou, zda se vyplatilo koupit novostavbu z jejich portfolia. Podívejte se na výpis z obchodního rejstříku společnosti nebo na ucelený přehled jejích obchodních aktivit. Pokud není k dispozici, vyžádejte si seznam dodavatelů prací nebo materiálů. Pokud jste se již rozhodli pro konkrétní projekt, požádejte o prohlídku budovy, ať už dokončené, nebo rozestavěné. Ideálně v doprovodu odborníka, který se vyzná ve stavebnictví nebo zednictví.
S novostavbou si kupujete víc než jen nemovitost.
Při koupi nemovitosti v novostavbě nebo komplexu novostaveb byste si měli předem ověřit velikost pozemku. Je důležité vědět, zda jste vlastníkem nebo spoluvlastníkem pozemku, na kterém bytový dům stojí. Také to, zda máte vlastnický podíl na ploše před vchodem nebo naopak, zda se podíl nevztahuje na velkou plochu společného pozemku. Také tyto poplatky za jeho pěstování nebo úpravu terénu se mohou promítnout do vašich měsíčních provozních nákladů.
Totéž platí i v případě, že pozemek a plochy v okolí nové budovy vlastní developer nebo jiný soukromý vlastník. Za jejich užívání můžete platit nájemné. Nemusí jít o vysokou částku, ale bude se jednat o poplatek, který bude třeba zaplatit, a nebude se jednat o splátky.
Přístupová cesta musí být vyřešena
Novou budovu můžete koupit také ve fázi projektu s vazbou na konkrétní pozemek. Ve skutečnosti se může stát, že vývoj probíhá "za pochodu" a některé vedlejší dílčí pozemky jsou v procesu vypořádání. Nejčastěji se jedná o přístupové cesty. Kdo by chtěl nemovitost, ke které se nemůže dostat? Ani autem, ani pěšky. Vstup do nákupu bez jasně a smluvně daných vztahů je rizikem, které vás může v budoucnu dostihnout. U novostaveb si totiž často kupujete účast v nové komunitě nebo čtvrti. Vy a vaši noví sousedé si vytvoříte jeho vazby. I když jsou přáním dobré vztahy, nemusí tomu tak být. Jasně vymezené právní vztahy týkající se vlastnictví a znalost jejich rozsahu se pro vás před koupí nové budovy stanou nezbytností. V případě příjezdových cest to platí dvojnásob.
Bude výstavba pokračovat?
Nejen v případě koupě novostavby, ale nemovitosti obecně, je důležité před koupí zkontrolovat další rozvojový plán developera v rámci územního plánu nebo projektu. Nikdo nebude nadšený z toho, že se staví bytový dům, aniž by měl možnost se na jeho výstavbě jakkoli podílet.
A ještě jedna rada na závěr. Mějte na paměti, že pokud novostavba nebyla postavena kvalitně, vady se jistě brzy objeví. Nejpozději však do 3 až 5 let.
Autor článku
Vydáno: 15/03/2022