Chcete mít doma mechové stěny?

Vše o mechových stěnách, které ozdobí váš interiér. Příroda na stěnách v interiéru? I když to na první pohled může znít nereálně, je to možné! Mluvíme o mechových stěnách, které jsou doslova pastvou pro oči, voní a čistí vzduch. Pokud nemáte zahradu, je to skvělý způsob, jak si přírodu přenést domů! Dnešní doba jde stále kupředu, města jsou přeplněná moderními budovami a zelených ploch je stále méně. Právě snaha o zachování spojení s přírodou inspirovala interiérové designéry k vytváření mechových stěn a obrazů.

Co je stabilizovaný mech?

Mechové stěny představují souvislou plochu, velký mechový obraz nebo "plátno", které je zdobeno tzv. stabilizovaným mechem. Vlhkost mechu je nahrazena konzervačním prostředkem šetrným k životnímu prostředí. Jakmile mech absorbuje konzervační prostředek, zachová si svůj přirozený vzhled a barvu po mnoho let. Protože mechové stěny mohou pokrývat několik desítek metrů čtverečních až celou stěnu, říká se jim mechové stěny.

Umístění obývací stěny

Mechová obývací stěna se hodí téměř kamkoli. Zajímavým způsobem rozzáří obývací pokoj, ložnici nebo dokonce dětský pokoj - pokaždé dosáhnete jedinečného efektu a harmonického pocitu spojení s přírodou. Menší mechové obrazy lze umístit i do koupelny, ale pozor na kontakt s vodou a přílišnou vlhkost.

Výhody mechu na stěně

Podle několika odborných studií přináší zeleň v interiéru pocit štěstí, zdraví a celkové pohody. Mechové stěny však mají mnohem více výhod!

Výhody mechových stěn a maleb:

- Trvale atraktivní vzhled
- Snadná údržba
- Nepotřebují denní světlo 
- Mají schopnost pohlcovat hluk
- Jsou nehořlavé
- Přírodní zvlhčování vzduchu
- Mají antistatické vlastnosti
- Široký výběr mechů z různých materiálů, tvarů a barev
- Navození duševní pohody
- Vhodné pro alergiky

Zásady péče o mechové stěny

Životnost mechových stěn je přibližně 7-10 let. Záleží také na způsobu péče o obývací stěnu. Přestože se jedná o interiérový doplněk, který se obejde bez údržby a zalévání, existují základní zásady péče, které zajistí, že si mech zachová svou barvu a jedinečné vlastnosti.  

Jak pečovat o nástěnný mech:

- Nevystavujte mech slunečnímu záření ani blízkosti zdrojů tepla.
- Dávejte pozor, abyste mechovou stěnu neumístili na místo s příliš vysokou vlhkostí (nad 80 %).
- Neprospívá mu ani místnost, která není vzdušná a kde je suchý vzduch (vlhkost nižší než 50 %).

Stabilizovaný mech nezalévejte ani nepostřikujte.

Vlastní výroba obrazu mechu

Můžete si také vyrobit vlastní mechovou stěnu! Je však třeba počítat se složitějším procesem. K výrobě obrázků potřebujete rám, síť, mech, zeminu, substrát a také nářadí. Protože nejsou vyrobeny ze stabilizovaného povrchu, je třeba je zalévat.

Výběr mechové stěny

Na výběr je několik druhů mechu, například španělský, irský, islandský nebo švédský mech. Jedná se o vysoce kvalitní mechy z evropských lesů. Můžete sáhnout po různých odstínech zelené v plochých nebo vypouklých tvarech. Různé druhy mechů se liší barvou a mohou být šedé, žluté nebo modrozelené. Některé z nich také tvoří nízké a husté porosty, zatímco jiné jsou řidší.

Je na vás, zda dáte přednost menším mechovým obrázkům, nebo celé mechové stěně. Na trhu jsou k dispozici předpřipravené velikosti, ale mnoho dodavatelů nabízí také výrobu obrázků na míru.

Mnoho dodavatelů zaručuje původ a ekologické zpracování mechů dovážených od pěstitelů. Ve své továrně zpracovávají mech ručně do desek na pevném nebo pružném podkladu. Vyrábějí různé vzory, ale i jiné dekorace nebo firemní loga.

Cena mechových stěn

Cena mechových stěn se liší v závislosti na druhu mechu, designu a velikosti. Například mechový obraz o délce 70 cm a výšce 100 cm stojí přibližně 7500 Kč. Menší velikosti se pohybují kolem 2500 Kč.

Nelekejte se, pokud po instalaci stabilizovaného mechu ucítíte specifický zápach - je to důsledek procesu stabilizace. Je zdraví prospěšný a přestává působit přibližně po 4 týdnech. Za kousek přírody ve vašem domově, který přináší harmonii, klid, štěstí a navíc dobře vypadá, to přece stojí, ne?