Správný čas na výměnu plynového kotle? 7 varovných signálů, že je třeba vyměnit plynový kotel

Kdy je správný čas na výměnu plynového kotle? Shromáždili jsme několik osvědčených signálů, které vám napoví, že dny vašeho spotřebiče jsou sečteny. 

Plynové vytápění je spolehlivý, úsporný a velmi oblíbený způsob vytápění. Plynový kotel obvykle vydrží roky a mnoho lidí nevěnuje pozornost drobným signálům starších zařízení. Závažná porucha a špatná funkce kotle je již zejména v zimě nepříjemným zážitkem. Náhlá investice do jeho výměny může nakonec nepředvídatelně zasáhnout do rodinného rozpočtu. Jak tedy odhalit selhávající kotel a včas investovat do jeho výměny?

Existuje několik signálů, které naznačují, že kotel nemusí být v nejlepším stavu a hrozí mu kolaps. Shrňme si ty nejdůležitější:

Plynový kotel je starší než 15 let.

Životnost kotlů je v průměru až 20 let. Pozornost byste však měli začít věnovat dříve, protože zhruba od 15. roku provozu se závady začínají hlásit stále častěji. Pokud váš kotel patří mezi "seniory", je dobré se v této době pomalu poohlédnout po novém moderním spotřebiči.

Provoz kotle je hlučný a slyšíte podivné zvuky.

Ozývají se v poslední době z útrob vašeho kotle neobvyklé zvuky? Pískání, chrastění, praskání a další rušivé zvuky jsou dalším varovným signálem, že s vaším kotlem není vše v pořádku. Neobvyklé zvukové signály jsou způsobeny opotřebením různých vnitřních součástí, například čerpadla nebo ventilátoru.

Hučení a dunění může být známkou vážného problému s emisemi plynu vašeho kotle. Tento hluk je často způsoben krátkým zpožděním během procesu zapalování.

S opravou nikdy neotálejte a jakmile si všimnete neobvyklých zvuků, zavolejte odborníky, kteří je posoudí.

Kolísání teploty v místnosti

Pravidelně nastavujete termostat, ale stále se vám nedaří dosáhnout rovnoměrného vytápění domácnosti? Starý kotel a méně účinný potrubní systém mohou vést k tomu, že některé místnosti jsou chladnější než jiné. A to i přesto, že je teplota v domě nastavena stejně. Samo o sobě to není tak závažný problém, ale pokud se přidají další varovné příznaky, připravte se na výměnu starého kotle.

Rostoucí účty za služby a servis

Se stárnutím kotle se snižuje jeho účinnost. Pokud jste v posledních letech zaznamenali rostoucí účty za energie, neodkládejte nákup nového kotle. Stejně tak neotálejte, pokud kvůli závadě zavoláte odborníka ke svému kotli častěji než jednou ročně. Problémy se mohou vyskytnout zejména v případě, že v minulosti nebyla prováděna pravidelná údržba. Opravy vás pak mohou stát spoustu peněz, takže rozumnější investicí je často nákup zcela nového zařízení. Pokud náklady na opravu přesáhnou 50 % ceny nového kotle, není na co čekat!

Změna barvy plamene

Správná barva hořícího plamene uvnitř kotle je modrá a mírné žluté zbarvení je vidět pouze na vrcholu plamene. Pokud je však plamen téměř celý žlutý, znamená to vážný problém, protože kotel může při hoření produkovat zvýšené množství toxického oxidu uhelnatého. Jeho zvýšená koncentrace v nevětraných místnostech je životu nebezpečná, ale otravu oxidem uhelnatým často není snadné rozpoznat. Počáteční příznaky mohou být podobné například začínajícímu virovému onemocnění nebo vyčerpání. Kromě žlutého plamene může na únik nebezpečné látky upozornit také přítomnost sazí v okolí kotle, nadměrná vlhkost na stěnách nebo oknech nebo silná koroze komína a kovových trubek.

Suchý vzduch

Registrujete ve svém domě povadlé rostliny, nadměrný prach a saze? Tyto nečistoty se obvykle usazují v blízkosti větrací mřížky, což je kryt vzduchovodu, který reguluje proudění vzduchu v celém domě. Jejich přítomnost bohužel často doprovází nadměrně suchý vzduch v domácnosti, což škodí nejen vašemu zdraví, ale také dřevěnému vybavení a živým rostlinám. Pokud vás dráždí suchý vzduch v domě a v blízkosti kotle a větracích otvorů pozorujete prach a saze, je to další příznak selhávajícího kotle. Nespěchejte a zvažte jeho výměnu.

Dlouhý náběh kotle

O tom, že kotel dosloužil, může svědčit i dlouhý náběh topení.  Zatímco nové plynové kotle začínají topit téměř okamžitě po spuštění, starším modelům to trvá podstatně déle. To je varovný signál, že opotřebovaný kotel již nemůže pracovat dostatečně efektivně, což se projeví v nepřiměřeně vysokých účtech za energii.

Závěrečná rada

Rozhodně nečekejte, až váš plynový kotel přestane fungovat. Jak jsme uvedli výše, nefunkčnost rozhodně není jediným důvodem, proč byste měli uvažovat o jeho výměně. Významnou roli hraje také jeho účinnost, protože staré plynové kotle jsou výrazně méně účinné než nová moderní topná zařízení