Proč je důležitá izolace vašeho domu?

Pokud uvažujete o investici do solárních panelů, solárního ohřevu vody, tepelných čerpadel nebo jiného ekologického zdroje energie pro váš dům, prvním krokem, který byste měli udělat, je zlepšit izolaci vašeho domu. Tím zajistíte, že budete maximálně využívat přírodní zdroje a nebudete plýtvat energií. Pokud tento krok vynecháte, nakonec utratíte spoustu peněz za nákup velmi výkonného systému, který pokryje energetické potřeby špatně izolovaného domu.  Izolace je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak v domě ušetřit energii, protože v zimě udržuje teplo a v létě chlad.

Co je to izolace domu?

Izolace vám pomůže udržet ve vašem domě požadovanou teplotu po celý rok, ochrání ho před chladem v zimě a nadměrným teplem v létě. Izolace je také užitečná pro snížení hlučnosti. Dobře izolovaný dům je energeticky velmi úsporný a bude potřebovat jen velmi málo dodatečného vytápění a chlazení.

Kolik peněz zateplením domu ušetříte, závisí na různých faktorech, jako je typ izolace a velikost domu. Navíc podle toho, jak je váš dům starý, budete muset začlenit více nebo méně izolačních opatření. Dobré je, že k montáži izolačních opatření zpravidla nepotřebujete žádné stavební povolení a nakonec se vám vrátí, takže se jedná o rozumnou investici.

Moderní domy jsou obvykle postaveny podle velmi dobrých izolačních standardů, ale na starých domech v České republice je třeba provést mnoho prací. V posledně jmenovaném případě pravděpodobně existuje mnoho možností, jak zlepšit energetickou účinnost vašeho domu. Když je příliš chladno, teplo se může ztrácet všemi směry, proto byste měli myslet na integrální izolaci, která teplo v domě udrží.

Můžete se rozhodnout izolovat střechu, podlahy, stěny, okna a dveře. Nejdůležitější jsou stěny, protože u běžného domu stěny ztrácejí přibližně 30 až 40 % tepla. Na druhém místě je střecha, na kterou připadá přibližně 25 % tepelných ztrát. Pak následují okna a dveře s 20 % a nakonec podlaha.

Z čeho jsou vyrobeny izolanty?

Existují různé materiály a kvality, ale obecně se dobré izolanty skládají z výrobků, které mají strukturu podobnou jako je skelná vata, která zachycuje drobné kapsy vzduchu. Také výrobky na bázi dřeva, jako jsou dřevotřískové desky a dřevěné dveře, jsou dobrými izolátory, které pomohou udržet teplo ve vašem domě. Existují také řešení na bázi stříkané pěny obvykle na bázi polyuretanu. Pěnu lze použít buď na střešní tašky, protože vyplňuje mezery, nebo také variantu s lepicími tyčinkami, kterou lze použít kolem oken a dveří. Můžete také použít těsnicí materiály, které zabrání průvanu skrz praskliny a mezery.

Jaké jsou typy izolací?

1. Izolace stěn

V závislosti na typu stěny, kterou máte, můžete použít:

a) Izolace dutých stěn (mezi vnitřním a vnějším křídlem je mezera). Izolant se vkládá do stěny prostřednictvím vyvrtaných otvorů, které se následně vyplní cementem.

b) Plná izolace stěn (uvnitř nich není žádná dutina). Pokud máte masivní stěny, můžete si vybrat mezi vnitřní a vnější izolací. Vnější izolace obvykle pokrývá celou fasádu nemovitosti, zatímco vnitřní se obvykle aplikuje na vnitřní místnosti.

2. Izolace střechy

a) Zateplené podkroví, izolace bezprostředně pod střechou. Je dražší než studené podkroví, ale obvykle je lepším izolantem.

b) Studené podkroví, zateplení bezprostředně nad stropem nejvyššího podlaží.

3. Izolace oken a dveří

Ujistěte se, že máte okna a dveře s dvojitým nebo trojitým zasklením! To znamená, že mají alespoň dvě nebo tři tabule skla vzdálené od sebe několik milimetrů namísto jediného skla. Dvojité zasklení (v lepším případě) trojité zasklení vás také ochrání před vnějším hlukem a udrží váš domov v teple a tichu!

4. Izolace podlahy

To může být velmi drahé, ujistěte se, zda to opravdu potřebujete, v závislosti na typu podlahy, kterou máte. Moderní domy mají obvykle tepelné izolace pod betonovým povrchem podlahy, ale starší domy se zavěšenými podlahami budou potřebovat určitou investici. Jednou z velmi dostupných alternativ pro izolaci podlahy je umístění kvalitních koberců po celém obvodu. To vám navíc dodá příjemný pocit při chůzi!

A na závěr

Jakmile jste zkontrolovali a optimalizovali izolaci svého domu, jste připraveni dát svému domu konečnou energetickou účinnost! Svůj dům můžete vytápět a vyrábět si vlastní elektřinu použitím některých systémů zelené energie, které se vám nakonec vyplatí a také ušetříte spoustu peněz!