Uvažujete o hypotéce na investiční byt?

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů je stále atraktivní, banky dokonce za loňský rok poskytly rekordní objem hypoték. Vedle pořízení vlastního bydlení stoupá zájem také o koupi nemovitostí na pronájem, financované rovněž hypotékou. Lze to dokonce i bez starostí o pravidelné splátky. Jak na to? 

Zájem o zajištění vlastního bydlení s vidinou toho, že za něj jednou přestaneme platit pravidelnou měsíční splátku nebo nájem, je stále silný. Dokládá to loňský rekordní objem hypoték i lákavé úrokové sazby, které umožňují pořídit si byt či dům výhodněji. Věděli jste ale, že existují také takzvané investiční hypotéky, tedy hypoteční úvěry určené přímo pro pořízení nemovitosti na pronájem?

Trocha jiná pravidla hypoték

Investiční hypotéka slouží právě k pořízení nemovitosti, kterou plánujete následně pronajímat. Překážkou pro její získání není ani stávající hypotéka na vlastní bydlení. Investiční hypotéka má ale trochu jiná pravidla. Zatímco pro vlastní bydlení banka půjčuje obvykle 80 % z hodnoty nemovitosti, v případě investiční nemovitosti je to jinak. Liší se rovněž i podmínky jednotlivých bank a každou žádost je navíc nutné posuzovat individuálně. Pokud plánujete koupi investičního bytu, kontaktujte nás, navrhneme vám nejlepší možné řešení.

Pokud právě přemýšlíte o pořízení bytu na pronájem, máme pro vás hned několik důvodů, proč je to dobrý nápad. Prvním z nich jsou zmiňované úrokové sazby, které umožňují zajistit výhodnější podmínky úvěru. Investiční nemovitost také z dlouhodobého hlediska poskytuje jistotu v několika ohledech. Pokud se rozhodnete přestěhovat ze současného bydliště do místa, kde máte druhou nemovitost, automaticky vám odpadá starost s hledáním bydlení. Investiční nemovitost také může skvěle posloužit jako startovací byt pro vaše děti. Anebo zkrátka jako vaše doživotní jistota.

Bez starostí o měsíční splátky

Z pohledu řešení mnoha životních situací je investiční nemovitost zároveň jedna z nejlepších možných forem investic. Máte vždy záložní řešení, na které se můžete vy nebo vaše rodina spolehnout.

Pro investiční hypotéku je dobré se rozhodnout co nejdříve. A to zejména pro co nejdelší možnou splatnost, a tím pádem nízké měsíční náklady tak, aby nájem nejlépe pokryl splátky hypotéky. Ideální je mít veškeré úvěry splacené během ekonomicky aktivního života. V důchodu si můžete jen užívat výnosu z pronájmu. Ať už je pro vás tato doba sebevíce vzdálená, vyplatí se brát ji v potaz s dostatečným předstihem. Jednoho dne budete za své rozhodnutí vděční.

Pokud přemýšlíte o pořízení investičního bytu a jeho následném pronajímání, dejte nám vědět. Rádi vám pomůžeme vybrat tu správnou nemovitost.