Inflace aneb zloděj, kterého přehlížíme

Pojem inflace se často používá v souvislosti s růstem cen zboží a služeb. Znamená to, že za stejnou částku dnes koupíme méně než například před rokem. Jinými slovy, inflace v průběhu času snižuje hodnotu peněz.

Inflace a naše úspory

Inflace ovlivňuje naše úspory.  Pokud své úspory držíme doma nebo na běžném účtu s nulovým zhodnocením, inflace snižuje jejich hodnotu a my přicházíme o peníze.

Jediný způsob, jak můžeme ochránit své úspory, je získat vyšší úrok, než je inflace. Běžné vkladové produkty s nízkými úrokovými sazbami to bohužel v současné době nedokážou. Dlouhodobé úspory je třeba účinněji kapitalizovat, tj. investovat. Zde je však třeba být obezřetný a vybírat investiční produkty s rozvahou. Investování není jen pro bohaté. Nikdo z nás nerad za něco utrácí. Skutečnost, že někdo v tichosti utrácí peníze z vašich úspor, se týká nás všech. Záleží na nás, jak se s tím vypořádáme. Pravidlem je, že každý rok musíte překonat inflaci s výnosem alespoň 2 až 3 %, aby vám v jednom roce nevzala z úspor více, než jste očekávali. Pokud již pociťujete nárůst cen, může to být časem problém, který zasáhne zejména vaši peněženku.

Musíme prostě investovat, pokud jste ještě nezačali, měli byste si to promyslet a poradit se s odborníkem, jakou cestou se vydat. Tím, že dlouhodobě odmítáme investovat, škodíme nejvíce sami sobě.

Inflace a úvěry

Inflace ovlivňuje také hypotéky, které jsou v posledních letech díky nízkým úrokovým sazbám velmi oblíbené. Na peníze to má zcela opačný vliv, pokud půjčku splácíme. Díky inflaci si dnes za vypůjčené peníze můžeme koupit více, než si budeme moci koupit za několik let.

Inflace a naše mzdy

Pokud máme dlouhodobě stejný měsíční plat, inflace znamená, že si za vydělané peníze kupujeme stále méně zboží a služeb a náš plat ve skutečnosti klesá. Váš plat by se proto měl meziročně zvyšovat alespoň o míru inflace. Je to tak?

Tip od nás

Stanovte si rodinný rozpočet, musíte mít své výdaje pod kontrolou. Pokud každý měsíc utratíte více, než vyděláte, řešením může být přísnější přístup a nákup co nejméně hmotných věcí. Řešením může být také pravidelné investování na úrovni, která vás nezatíží. Doporučujeme ve formě trvalého příkazu ve stejný den, kdy vám vyjde většina výdajů.