Jak postavit Tiny house nebo dokonce kontejnerový dům na svém pozemku?

Tiny House vznikl v Americe, ale začíná se prosazovat i v Evropě. Vznikl v důsledku krize na trhu s bydlením. Jedná se o přenosný dům na kolečkách, na který nepotřebujete hypotéku, stavební povolení, můžete si pronajmout nebo vypůjčit pozemek k jeho zaparkování. Přenosné domky lze umístit téměř kamkoli.

Kontejnerové domy a budovy se skládají z volně stojících kontejnerů, které jsou poskládány jako samostatné moduly a poté spojeny do jedné budovy. Proto se často označují jako modulární nebo stavebnicové domy. Jsou alternativou levného, pohodlného a plnohodnotného bydlení, které si můžete přizpůsobit svým potřebám a představám. Technologie v tomto ohledu pokročila tak daleko, že si na první pohled nikdo nevšimne, že žijete v kontejneru

Stavební povolení na Tiny House

Pokud chcete v kontejnerovém domě bydlet, potřebujete vodu, elektřinu, topení a dokonce i číslo popisné. V takovém případě potřebuje kontejnerový dům stavební povolení. Pokud jej pevně spojíte se zemí betonovou deskou nebo betonovými piloty, bude dům klasifikován jako pevná stavba. Stavební úřad může požadovat, abyste jako majitel cihlového domu splnili všechny požadavky.

Budete potřebovat následující dokumenty: Ohlášení stavby se všemi přílohami a kompletní stavební dokumentaci.

Po dokončení stavby a její kolaudaci dostane dům číslo popisné a bude zapsán do katastru nemovitostí. 

Hypotéka na kontejnerový dům nebo Tiny House

Na některé typy nemovitostí banky nemohou poskytovat úvěry. Pokud jste se rozhodli postavit kontejnerový dům nebo Tiny house na svém pozemku, ale potřebujete jej financovat úvěrem, můžete zastavit jinou nemovitost, pak je velmi pravděpodobné, že vám banka vyhoví. Bance budete muset předložit své příjmy, znalecký posudek na zakládanou nemovitost, smlouvu o výstavbě nebo kupní smlouvu, stavební povolení a rozpočet stavby. Výše úvěru, který vám banka poskytne, se samozřejmě odvíjí od vaší bonity, tj. příjmů. Výši poskytnutého úvěru ovlivňuje také typ a kvalita zřizované nemovitosti. 

Cena kontejnerových domů

Existuje několik důvodů, proč jsou obytné kontejnerové domy stále oblíbenější. Jedním z hlavních je cena. Každý, i kontejnerový dům je jiný. A proto je cena kontejnerového domu opravdu individuální. Záleží na tom, co všechno od kontejnerového domu očekáváte. Je tedy velmi obtížné říci přesnou částku za kontejnerový dům, zpravidla jsou ceny nižší než u tradičního zděného domu. Cena se pohybuje od zhruba 750.000,- Kč do 2.200.000,- Kč. Záleží především na velikosti a složitosti rozvržení.

Výhody kontejnerových domů a Tiny housů

- dům je postaven mnohem rychleji než u běžných zděných domů,
- levná a odolná konstrukce,
- materiál použitý v domě je recyklovatelný,
- při podpisu smlouvy znáte přesné náklady na výstavbu a dodání domu
- jsou nízkoenergetické,
- jsou velmi flexibilní, jednotlivé moduly lze kdykoli přidat, rozšířit nebo odebrat,
- možnost originálních architektonických tvarů,
- suchý výrobní proces, jediný mokrý proces je při výrobě základové desky,
- výhodou je možnost demontáže a opětovné montáže celé budovy na novém místě.

Nevýhody?

- Místo musí být přístupné pro nákladní automobily a jeřáby kvůli manipulaci s kontejnery,
- šířka kontejneru je přibližně 3,00 m, proto je třeba spojit několik kontejnerů,
- je nutná tepelná izolace kontejnerů,
- je nutné statické vyztužení kontejnerů.

Ve světě je tato forma bydlení na vzestupu, kontejnerové domy v České republice na svůj boom teprve čekají, což by mohlo přinést růst poptávky po levnějším bydlení, zejména v lokalitách, kde jsou dražší nemovitosti a nedostatek volných pozemků na prodej. Přestože kontejnerové domy nejsou tak trvanlivé jako zděné domy, jejich životnost může dosáhnout až 70 nebo 80 let.

TIP OD NÁS: Financovat kontejnerový dům půjčenými penězi není nejšťastnější řešení. Cena a design mohou být lákavé, ale likvidita je velmi nízká, protože musíte najít kupce, který má hotovost.