Útulná rodinná chata s neobvyklou dřevěnou fasádou

Styl francouzského studia Chevallier Architectes je rozpoznatelný mezi všemi. Architekti pracují v alpském údolí Chamonix již po tři generace. "Vzhledem k tomu, že architekturu vnímáme jako formu umění, neustále hledáme inovativní nápady, díky nimž bude projekt jedinečný. Práce se světlem, směs materiálů - dřevo / kov / sklo, harmonické začlenění a respekt k prostředí pro jedinečné dílo," tak popisují svou práci sami architekti Chevallier Architectes. V tomto duchu se nese i jejich nejnovější projekt, chata Caraccard.

Chata, známá jako caraccard (švýcarsky raccard), je dřevěná alpská stavba, která se staví vertikálně kus po kuse jako samostatné vyvýšené podkroví. Caraccard, který stojí ve francouzské vesnici Chamonix Mont-Blanc, je především příběhem rodinných vztahů.

Alpská budova je vyrobena ze dřeva a postavena vertikálně kus po kuse jako samostatné vyvýšené podkroví.

Kdysi dávno požádal otec klienta o pomoc otce architekta. Generace klientů i architektů se tak posunuly na mladší úroveň a spolupráce mezi rodinou a architektonickým studiem pokračuje i po desetiletích.

Chata k celoročnímu bydlení

Rekonstrukce chaty měla i slabší chvilky, ale to je u tohoto typu práce přirozené. Architekt chtěl pro stavbu chaty využít stávající základnu, což byl moment, který se ukázal jako obtížnější, než se očekávalo, ale podařilo se ho dosáhnout. Přáním investora bylo, aby chata byla po velkou část roku obyvatelná.

Interiéru dominuje dřevo v kombinaci s černým kovem, bílými stěnami a útulným nábytkem. 

Strmý svah, mnoho výhledů, denní zóna plná slunce

Chata se nachází na strmém svahu a nabízí mnoho úchvatných výhledů včetně 360° výhledu. Obytné prostory rodinné chaty jsou vystaveny plnému slunci, světlo v ostatních místnostech je přizpůsobeno jejich funkci. Stavba na první pohled zaujme konzolovou nástavbou hlavního obytného podlaží, střídáním hmot, převisy, dlouhým zakřiveným schodištěm a nízkou sedlovou střechou.

Architekt o chatě mluví jako o vyřešené Rubikově kostce

"Realizace projektu si vyžádala značné dispoziční práce, aby byla zajištěna návaznost obkladů na všech fasádách. Obklad jsme navrhli na míru tak, aby umocnil "krabicový" vzhled chaty a byl vyroben převážně z modřínu. Kostky s nerovnými úhly vyžadovaly také zvláštní pozornost při umísťování a vedení sítí," vysvětluje Renaud Chevallier, autor projektu. Tehdy pomohlo 3D zobrazení projektu.

Chata se nachází na strmém svahu a nabízí mnoho úchvatných výhledů včetně 360° výhledu.

Dřevo s výrazným zabarvením, tmavý kov, bílé stěny

Interiéru dominuje dřevo v kombinaci s černým kovem, bílými stěnami a útulným nábytkem. Střed obytného prostoru s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a krbem má lomené schodiště. Vede do podkroví, kde jsou ložnice. V jednom pokoji se ukrývají výklenky pro palandy, v dalších dvou ložnicích jsou manželské postele.

Velké arkýřové okno - klíčový bod projektu

Jedním z nejnáročnějších momentů při stavbě chaty Caraccard byla dodávka a montáž velkého arkýřového okna mimořádných rozměrů. Tato fáze vyžadovala speciální stroje a nástroje. Navzdory náročnosti je výsledek zvenčí i zevnitř velkolepý. V tomto případě je krása původní chaty podle architekta ambiciózním počinem a pokračováním rodinných vazeb, které se táhnou po několik generací.