Postavit si vlastní dům je snem mnoha lidí, ale před zahájením stavby je třeba zakoupit pozemek. Naše tipy týkající se koupě pozemku pro stavbu domu mohou celý proces zjednodušit a eliminovat nechtěná překvapení.
Nákup pozemku pro stavbu domu je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Stavební proces je mnohotvárný a pozemek nebo parcela vybraná pro stavbu musí splňovat určité specifikace. Ať už toužíte po venkovské pastvině bez sousedů v dohledu, nebo vás spíše zajímá výběr pozemku ve slepé ulici, při koupi pozemku pro stavbu domu je třeba zvážit některé věci. Pozemek, který koupíte, tvoří základ celého procesu výstavby.
Možná budete muset za pozemek zaplatit v hotovosti
Hypoteční věřitelé méně často půjčují peníze na nezastavěný pozemek než na již existující dům, protože u nezastavěného pozemku je příliš mnoho neznámých. To platí zejména pro velké pozemky na venkově, protože přivést na pozemek elektrickou energii a zajistit příjezdovou cestu, pitnou vodu a vhodnou kanalizaci může být v mnoha případech nákladově neúnosné.
Výjimkou z tohoto obecného pravidla je situace, kdy kupujete pozemek v rezidenčním projektu, kde se domy právě staví, protože věřitel ví, že developer se již postaral o technické detaily. S vhodnou zálohou (její výše se může u jednotlivých věřitelů lišit) můžete financovat pozemek a náklady na stavbu domu v rámci jednoho hypotečního úvěru.
Hledejte pozemek, ale než podáte nabídku, najměte si realitního makléře
Součástí stavby nového domu je najít to správné místo, takže se pusťte do hledání nabídek nemovitostí na internetu, projíždějte se po okolí nebo se podívejte po pozemcích, které se chystají k prodeji v aukci. Nepodávejte však nabídku dříve, než si najmete realitního makléře, který zná danou oblast. Pokud budete spolupracovat s realitním makléřem, budete mít určitou ochranu, například možnost odstoupit od smlouvy, pokud nemovitost není vhodná pro výstavbu.
Realitní makléř může sepsat nabídku, která vám umožní odstoupit, pokud místní stavební úřad neschválí povolení ke stavbě domu nebo pokud nebudete schopni zajistit financování stavby. Po dokončení transakce nakonec zaplatíte provizi zprostředkovateli, ale vyplatí se vám nezůstat u pozemku, na kterém nemůžete stavět.
Prozkoumejte hodnotu okolních domů
Stavba domu je velkou investicí, ale hodnota domu, který stavíte, může utrpět, pokud ho obklopují domy nižší hodnoty. Pokud stavba vašeho nového domu stála 5 milionů korun, ale domy sousedů mají hodnotu blížící se 3,5 milionu korun, může být těžké prodat váš dům za cenu, kterou má. Na druhou stranu, pokud za stavbu svého domu utratíte 4 miliony korun a okolní domy jsou oceněny na více než 7 milionů korun, váš dům bude pro kupující atraktivnější a přinese lepší cenu.
Zvažte, kolik čtverečních metrů pozemku skutečně potřebujete
Pokud kupujete pozemek v rámci hranic města, je pravděpodobné, že pozemky již budou mít omezení týkající se velikosti a typu domu, který můžete postavit. Pokud si nejste jisti, zda je konkrétní pozemek vhodný pro stavbu vašeho vysněného domu, obraťte se na místní úřad územního plánování nebo sdružení vlastníků domů. Mohou vám sdělit, zda je pozemek spojen se smlouvami nebo jinými omezeními, která ovlivní, co můžete postavit.
Nekupujte pozemek, dokud neznáte možná úskalí
Možná jste našli nádherné místo pro svůj nový domov, ale pokud vám místní územní plán neumožňuje vybudovat příjezdovou cestu, která se napojuje na hlavní silnici, je pozemek jako stavební parcela prakticky bezcenný. Odhalení potenciálních úskalí je další oblastí, kde je nezbytné najmout si realitního makléře znalého dané komunity.
Pokud uvažujete o koupi pozemku pro stavbu domu, projeďte se po okolních silnicích. Vepřín vzdálený necelý kilometr vám může ztížit užívání pozemku, pokud se změní vítr. Pokud je půda těžká hlína, nemusí být instalace septiku a boční kanalizace možná. Máte-li další dotazy ohledně financování hypotečním úvěrem, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit. Rádi vám zodpovíme všechny vaše dotazy.
Autor článku
Vydáno: 12/01/2022