Bydlení v bytě nebo v domě - výhody a nevýhody

Většina z nás se alespoň jednou v životě setká s otázkou - je lepší bydlet v bytě, nebo v domě? Pravdou je, že řešení této otázky je velmi individuální. Jsou lidé, kteří se bytu nevzdávají. Užívá si rychlý život v centru města s mnoha pracovními a kulturními příležitostmi. Na druhou stranu existuje skupina lidí, kteří by bydlení v domě nevyměnili za nic na světě. O výhodách a nevýhodách bydlení v bytě nebo domě si povíme v našem článku.

Dům nebo byt?

Obecně platí, že bydlení v bytě si přejí hlavně mladí lidé, kteří vyrostli na venkově a neměli luxus snadné dostupnosti. Na druhou stranu bydlení v domě obvykle preferují ti, kteří v domě vyrostli a zvykli si na množství obytného prostoru v domě nebo před domem. Také existuje skupina lidí, kteří už mají dost tísnění v bytě a šetří na vlastní dům.

Ať už jsou vaše důvody jakékoli, koupě bytu nebo domu není malou investicí, a pokud si již vyberete bydlení, které se vám nelíbí, budete se s tímto rozhodnutím muset časem smířit. Proto je důležité zvážit všechna pro a proti jedné i druhé možnosti, než se rozhodnete pro tento krok. A konečný výběr přizpůsobte svým preferencím a životnímu stylu, který chcete žít.

Většina z nás se alespoň jednou v životě setká s otázkou - je lepší bydlet v bytě, nebo v domě? Pravdou je, že řešení této otázky je velmi individuální. Jsou lidé, kteří se bytu nevzdávají. Užívá si rychlý život v centru města s mnoha pracovními a kulturními příležitostmi. Na druhou stranu existuje skupina lidí, kteří by bydlení v domě nevyměnili za nic na světě. O výhodách a nevýhodách bydlení v bytě nebo domě si povíme v našem článku.

Bydlení v bytě

Byt je ideální volbou, zejména pokud váš životní styl vyžaduje rychlý přístup ke všem službám a snadnou občanskou dostupnost. Byty ve městech to obvykle umožňují, ať už díky blízkosti centra města, nebo center služeb.

Můžete si také koupit apartmán, ze kterého bude výhled pastvou pro oči - skvělá lokalita vedle parku obklopeného zelení. Už dávno neplatí, že dotek přírody si můžete vychutnat jen na venkově a v domě. Důležitým faktorem je také bezpečnost, která je v bytových domech obvykle na vyšší úrovni než v rodinných domech. Rušný provoz v okolí bytových domů zároveň neumožňuje zlodějům vykrást byt nerušeně a bez povšimnutí.

Výhody bydlení v bytě

Byt je nejčastější volbou pro mladé páry, které jsou čerstvě po svatbě. Jedním z důvodů je skutečnost, že najít pro sebe ten správný byt není vůbec obtížné, protože nabídka je poměrně bohatá. A samozřejmě v různých cenových relacích.

Další výhody bydlení v bytě jsou následující:

Stabilní náklady na bydlení - finanční stránka bydlení hraje klíčovou roli. A v tomto ohledu má bydlení v bytě jasnou výhodu. Zejména pokud jde o stálé náklady na bydlení. Ať už se jedná o platby za vodu, elektřinu, plyn nebo internet, přesně víte, kolik si na tyto účely máte vyhradit. Pokud máte v daném měsíci vyšší příjem nebo jste si našetřili více peněz, můžete dokonce zaplatit nájem předem, abyste se nemuseli starat o bydlení. Naproti tomu náklady na bydlení v domě se liší v závislosti na ročním období, počtu osob v domě nebo na tom, jak často pouštíte televizi či vodu.

Vyšší občanská vybavenost - bydlení ve městě poskytuje mnohem více příležitostí ke společenskému životu než bydlení v domě na venkově. Každý den se můžete nadchnout pro nějaký program a nemusíte chodit daleko za zábavou. Bydlení ve městě pochopitelně znamená také snazší cestování za prací.

Úspora času na úklid - velká výhoda bydlení v bytě, která potěší zejména ženy. Méně místa znamená také méně času stráveného úklidem. Zároveň při úklidu spotřebujete mnohem méně čisticích prostředků, což také znamená úsporu peněz. A pokud máte v bytovém domě předplacenou službu, která za vás uklízí společné prostory, užijete si volný čas ještě více.

Domovní důvěrník - to pro vás znamená především snazší řešení technických závad. Když se ve vašem bytě něco pokazí, stačí to oznámit správci domu nebo zavolat přímo bytovému podniku a pomoc v podobě mistrů údržbářů je na cestě.

Nevýhody bydlení v bytě

Jako většina věcí má i bydlení v bytě pochopitelně své stinné stránky. Mezi nejdůležitější nevýhody bydlení v bytě patří:

Málo místa - pokud jste malá rodina, dá se to zvládnout. Čím více dětí však máte, tím náročnější je bydlení v bytě. Děti jsou opravdu náročné na prostor a potřebují běhat a objevovat svět. V malém bytě mohou působit trochu stísněně. Proto je zahrada to, co mnoha lidem v bytě chybí. Balkon nebo terasa jsou jen slabým místem.

Sousedé - při bydlení v bytě si budete muset zvyknout také na sousedy, kteří uslyší každou vaši hádku. Jsme lidé, ale ne každý je tolerantní a dokáže spolu vycházet. Proto jsou sousedské vztahy v bytových domech poněkud komplikovanější. Ať už jde o soukromí, nebo omezení. Častým problémem je zde například i poslech hlasité hudby nebo dupání. Zároveň se vy a vaši sousedé musíte vypořádat se společným rozpočtem, který se používá na opravy bytového domu a terénní úpravy. A vy o tom můžete mít také jiné představy.

Život rychlíka - bydlení v bytě a ve městě připomíná nekonečný koloběh, v němž nejdůležitější roli hraje práce a příležitostné nákupy. Dny tu plynou velmi rychle a člověk si ani neuvědomuje, jak čas utíká. To se pak může projevit v řadě oblastí, z nichž nejčastější je bohužel zdraví.

Bydlení v domě

Jak je uvedeno v článku, dům je preferován zejména těmi, kteří v něm vyrostli. To je pochopitelné. Koneckonců člověk, který má od dětství dostatek osobního prostoru, si jen těžko zvykne na stísněnější podmínky v bytě. Snadno zde také uspořádáte domácí oslavu, zejména ve spojení s grilováním nebo zahradní party. V bytě to pochopitelně není možné. Jaké jsou další výhody bydlení v domě? Jaké věci vám na bydlení v domě nejvíce vadí?

Výhody bydlení v domě

Prostor - žádné otravné noční vrtání nebo hlasitá hudba zpoza zdi od nepříjemného souseda. A když nechcete trávit čas uvnitř, můžete jít na zahradu a trávit čas tam. Velký prostor v domě a před domem oceníte také při výchově dětí, které budou mít možnost se proběhnout a vy je budete mít neustále na očích.

Zvířata - je těžké mít v bytě všechna zvířata, která máte rádi. V domě s tím však nebudete mít problém. Je jedno, jestli malá nebo velká. Vše, co potřebujete, je čas a láska, kterou jim věnujete.

Vypěstujte si vlastní zahradu - v dnešní době se stává běžným trendem pěstovat si vlastní suroviny. Stojí to sice více úsilí než návštěva obchodu, ale na druhou stranu to šetří peníze. Navíc, pokud jste unaveni prací a chcete si trochu odpočinout, není nic lepšího než relaxovat na vlastní zahradě. Dokonce i sekání trávy může být pro někoho odpočinkem. Život v domě je celkově mnohem klidnější, méně stresu a není tak uspěchaný. Zvláště pokud žijete na venkově, daleko od města.

Nevýhody bydlení v domě

Náklady na stavbu a bydlení - stavba nového domu nebo koupě a následná rekonstrukce staršího domu je vždy velkou investicí. Velkou nevýhodou jsou rozdílné měsíční platby, které mohou být mnohem vyšší než u bytu. A protože je obytná plocha větší, je pravděpodobné, že budete potřebovat více energie na vytápění, ohřev vody a spotřebiče.

Úklid - větší prostor znamená také časově náročnější úklid. A samozřejmě více peněz na sanitaci a dezinfekci.

Údržba - ani údržba domu není tak snadná jako údržba bytu. Nový nebo starší dům vždy vyžaduje péči. Pokud ji zanedbáte, po letech to pocítíte na technickém stavu domu. Nikdy také nevíte, co vás v daném měsíci čeká. Může jít například o žárovku, ale na druhou stranu může jít také o prasklé vodovodní potrubí nebo problém s topením. A vaše peněženka to rozhodně pocítí.

Náš závěr

Volba bydlení v domě nebo v bytě závisí na několika faktorech. Nejdůležitější z nich jsou vaše představy o životním stylu, který byste chtěli žít. Je velký rozdíl, zda plánujete malou rodinu, nebo naopak chcete dům plný dětí.

Bydlení nabízí široký výběr lokalit, nižší cenu a nižší náklady na bydlení. Poskytuje také spolehlivější zabezpečení. Na druhou stranu vám neposkytuje soukromí, velký osobní prostor ani možnost vlastní zahrady. Jak se říká, každá mince má dvě strany, takže vždy záleží na osobních preferencích nebo na vaší finanční situaci.