Péče o bazén se rozhodně vyplatí. Na konci sezóny stačí bazén vypustit a uklidit. Pokud však podceníte údržbu bazénu, riskujete, že se řas a zápachu snadno nezbavíte. A rozhodně to nebude zadarmo. Koupání v takovém bazénu je nejen nehygienické, ale také zdraví škodlivé. V tomto článku proto probereme, co byste rozhodně neměli zanedbávat, pokud jde o správnou údržbu bazénu.
Ať už jste si pořídili nový bazén, nový dům s bazénem, nebo rekonstruujete terasu s bazénem, pravděpodobně budete poprvé řešit, jak se o bazén starat. Chcete ji přece používat dlouho a chcete, aby voda v ní nebyla zdraví škodlivá.
Existuje mnoho společností, které se zabývají péčí o bazény. V bohatších zemích s teplým podnebím je pronájem bazénu běžnou a častou záležitostí, podobně jako využívání služeb autoservisu. Podíváme se, jak se můžete o svůj bazén starat sami.
Je nutná údržba bazénu?
Na trhu již existují samočisticí bazény, u kterých se nemusíte vůbec starat o údržbu. Bazén se čistí, filtruje a dezinfikuje sám. Stačí mít u bazénu multifunkční zařízení, staženou aplikaci a připojení k internetu. Například cestou z práce si můžete zvolit teplotu vody nebo přidat chlor. Ne každý si však takovou hračku může dovolit.
Proto se s koupí bazénu obvykle pojí i povinnosti spojené s jeho údržbou. Pokud chcete, aby vám bazén sloužil déle než jen jednu sezónu, neměli byste to zanedbávat. Skládá se ze tří základních pilířů - čištění (filtrace), dezinfekce a ochrany.
Čištění a filtrace bazénu
Základním nástrojem, bez kterého se neobejdete, je bazénový vysavač. Postará se o všechny menší nečistoty, které se usazují zejména na stěnách a dně bazénu. Na výběr je mnoho modelů - od mechanických přes poloautomatické až po robotické modely, které pracují samostatně. Jednoduše připojte vysavač k filtrační jednotce a pomocí jeho sacího výkonu odstraňte špinavou vodu.
Se znečištěnou vodou v bazénu si samozřejmě poradí filtrace. Dvě nejčastěji používané varianty filtrů jsou pískové a kartušové. Přefiltrovaná voda se pak vrací do bazénu. Jak vlastně filtrační systém funguje?
Písková filtrace
Tento typ filtrace slouží k zachycení nečistot obsažených ve vodě na principu jednoduchého přírodního zákona. Voda v bazénu protéká přes pískovou filtrační vložku, ve které se zachytí mechanické nečistoty a čistá voda může proudit zpět do bazénu. V závislosti na velikosti objemu filtrované vody by měla filtrační jednotka přefiltrovat celý objem bazénu v průměru za 6 až 8 hodin.
Písková filtrace se skládá z pískového filtru s manometrem, čerpadla s lapačem hrubých nečistot a regulačního ventilu. Jeho údržba je velmi jednoduchá. Stačí ji prát jednou týdně a vyměnit každé 2 až 3 roky. Velkou výhodou tohoto typu filtrace je vysoká účinnost filtrace, a proto umožňuje i připojení dalšího příslušenství - například výše zmíněného bazénového vysavače. Lze připojit i solární ohřev.
Tip jako bonus
Flokulace je nejvhodnějším způsobem čištění bazénu s pískovou filtrací. Nejčastěji se používají vločkové kazety. Před takovým čištěním však nezapomeňte nejprve upravit hodnotu pH bazénu. Alternativně lze použít také kapalné flokulanty kalu. Ty pohlcují a shlukují volné částice a umožňují jejich zachycení ve filtru.
Kartušová filtrace
Pro svůj bazén můžete zvolit také kartušovou filtraci. Ve srovnání s pískovou filtrací je rozdíl ve způsobu filtrace vody a její použitelnosti v závislosti na velikosti bazénu. Skládá se z kazety a čerpadla. Je však náročnější na údržbu, protože voda se musí filtrovat přes papírový válec (vložku). V něm se zachycují všechny nečistoty, a proto je třeba jej několikrát týdně čistit proudem vody.
Nevýhodou je, že toto čištění opotřebovává papírový válec a snižuje kvalitu filtrace. Pro dosažení dobré filtrace je proto nutné válec několikrát za sezónu vyměnit. To je jeden z důvodů, proč je tento typ filtrace vhodný zejména pro malé bazény do 8 m3.
Dezinfekce bazénové vody
Především je důležité si uvědomit, že dezinfekce bazénu je pro člověka neškodná. Důležité však je, že je velmi prospěšný v boji proti neviditelným bakteriím, řasám, houbám a dalším mikroskopickým tvorům.
Nejčastěji se vyrábí ve formě chlorových tablet, chlorového koncentrátu nebo chlorových granulí. Obecně se tyto chlorové přípravky dělí na šokově nestabilizované a šokově stabilizované. Ty šokové se však používají pouze v případě silného znečištění vody, například po bouřce nebo po zamoření řasami. Jsou nestabilizované, takže se po rychlém dezinfekčním účinku setřou. Proto se nemusíte obávat přechlorování.
Pro dlouhodobé a pravidelné používání je určen stabilní chlor, který se z vody neodpařuje, a proto je třeba dbát na přesné dávkování. Do bazénu by se měl přidat hned po prvním napuštění vody. Množství by se mělo pohybovat kolem 0,5 mg/l. Pro maximální pohodlí se proto vyplatí zakoupit plovoucí plastový dávkovač, který postupně uvolňuje chlor do vody.
Tip jako bonus
Pro alergiky je na trhu samozřejmě k dispozici bezchlórová verze dezinfekčního prostředku do bazénu. Nejčastěji se jedná o dezinfekční prostředek na bázi oxidace.
Ochranné plachty a podložky
Je jen na vás, kam svůj vysněný bazén umístíte. Je však velmi důležité, abyste nezapomněli umístit bazén na geotextilní podložku, která jej ochrání před protržením a různými plísněmi. Těch je ve vlhkém prostředí vždy více než dost. Kvalitní plachta na zakrytí bazénu se také vyplatí, zejména v deštivých dnech. Dobře poslouží i při zazimování bazénu.
Existuje také možnost zakoupit kvalitní solární plachtu, která váš bazén nejen zakryje, ale také jej bude pomocí slunce ohřívat. Je propustný pro sluneční paprsky. Tím je zajištěno neustálé ohřívání vody. S kvalitním ohřívačem vody se to nedá srovnávat, ale určitě vás potěší, že se teplota o několik stupňů zvýší. Větší bazény je samozřejmě lepší zakrýt, aby se zabránilo neustálému usazování nečistot.
Tip jako bonus
Před prvním napuštěním bazénu nezapomeňte zkontrolovat a propláchnout vodovodní přípojku. To pomůže odstranit veškeré usazeniny, které se mohly časem nahromadit. Ty mohou způsobit zakalení vody.
Proč je důležité měřit pH vody?
A v neposlední řadě je tu monitorování pH vody v bazénu, které byste rozhodně neměli podceňovat. Hodnota pH ovlivňuje například tvrdost vody nebo účinnost použitého dezinfekčního prostředku v bazénu. Nesprávné pH může vést k nežádoucímu růstu řas, které mohou ohrozit vaše zdraví. Ideální hodnota pH bazénové vody by se měla pohybovat mezi 7,1 a 7,5.
K měření se používají různé pH testery, nejčastěji ve formě pH testovacích proužků. Můžete si však koupit i kapátka nebo nejpřesnější elektronické. Některé z nich mohou kromě pH měřit také chlór, alkalitu, brom nebo tvrdost vody. Měli byste ho měřit alespoň jednou týdně, spolu s výše uvedenými veličinami, zejména množstvím chlóru.
Hodnotu pH v bazénu lze regulovat pomocí pH plus (zvyšuje hodnotu pH) a pH minus (snižuje hodnotu pH).
Rada na závěr
S používáním bazénu mohou časem vzniknout různé problémy. Zejména v souvislosti s kvalitou vody v bazénu. Pro některé z nich jsme připravili řešení:
- Zelená voda - vodu v bazénu je třeba dezinfikovat šokovým chlorem (nestabilizovaným) a poté použít rozjasňovač.
- Hnědá nebo žlutá voda - jedná se o špatnou hodnotu pH, kvůli které se ve vodě usadily řasy. Může také obsahovat velké množství železa. Zde by měl být rovněž použit chlor a následně rozjasňovač.
- Zakalená a mléčná voda - je třeba upravit pH a přidat do vody chlor. Pomoci by měl také flokulant a následná filtrace.
- Kluzké stěny bazénu - příčinou jsou řasy v bazénu. Přidejte chlor a přípravek proti řasám.
- Drsné stěny bazénu - jsou způsobeny vápenatými usazeninami. Zde pomůže pouze vypuštění bazénu, použití čisticího prostředku a úprava vody na správnou hodnotu pH po napuštění.
Autor článku
Vydáno: 30/01/2022