Jaké jsou výhody a nevýhody podkrovního bytu?

Neobvyklý prostor, prosklené stěny nebo nezapomenutelný výhled. I tak lze popsat podkrovní byt, který je ideálním řešením pro lidi hledající bydlení s duší. Líbí se tento styl bydlení i vám? Než se rozhodnete pro celoživotní investici v podobě koupě podkrovního bytu a jeho přestavby nebo se vrhnete do dlouhodobého podnájmu v tomto typu bydlení, měli byste bezpochyby znát jeho výhody, ale i nevýhody. V tomto článku vám představíme ty nejvýznamnější.

Šikmá vs. plochá střecha

Přestože podkrovní byt, označovaný také jako loft, láká mnoho lidí svými netradičními sklony, zkušenosti ukazují, že lepší volbou je prostor s rovnou střechou, tedy bez sklonů. Ať už však svahy vypadají jakkoli dobře, mnohdy vás jen zbytečně připraví o důležitý obytný prostor, kterému pak musíte přizpůsobit například nábytek.

U šikmé střechy musíte při plánování izolace počítat také s vyššími náklady, protože je nutné použít silnější izolační materiály. V případě kvalitní izolace však můžete díky šikmým stěnám, a tedy menšímu vytápěnému prostoru, dokonce ušetřit na vytápění ve srovnání s klasickým bytem. A to rozhodně není špatně.

Bydlení v podkroví = málo světla?

Ačkoli si mnoho lidí myslí, že v podkroví je nedostatek světla, opak je pravdou. Do podkroví totiž můžete dostat více přirozeného světla než kamkoli jinam. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout - světlovody, střešní okna nebo vikýře. Obecně platí, že okna na nakloněné rovině poskytují lepší světlo než okna svislá. Sluneční paprsky mohou být jistě příjemné, ale zejména v horkých letních dnech bychom neměli zapomínat na přehřátí. Řešením však mohou být různá stínicí zařízení, jako jsou žaluzie nebo rolety.

V zimě zima, v létě horko?

Pokud se rozhodnete pro podkrovní byt, náklady na vytápění nemusí být vysoké. Je přece všeobecně známo, že teplo stoupá vzhůru. V podkrovním bytě se také shromažďuje teplo z bytů v nižších patrech. Je však zřejmé, že je třeba vzít v úvahu tepelné ztráty střešním pláštěm, které jsou obvykle významnější než ztráty obvodovými stěnami. Skutečný problém však může nastat v letních měsících, kdy může být ve vašem bytě více tepla, než je příjemné. Kromě výše uvedených obrazovek byste měli rozhodně investovat do kvalitního klimatizačního systému.

Vzhledem k tomu, že v podkrovním bytě se bez ohledu na roční období teplo vždy koncentruje v nejvyšší části střechy, nemělo by vám chybět ani větrání. Ten se postará o rovnoměrnou teplotu a pohyb vzduchu.

Komplikace zvaná střecha

U střechy ještě chvíli zůstaneme. Ať už budete podkrovní byt podnajímat, nebo si ho koupíte, a tedy budete jeho vlastníkem, je důležité si uvědomit, že nejste vlastníkem střechy. Pokud vám například do bytu zatéká, správce nemusí okamžitě souhlasit s rekonstrukcí nebo výměnou střechy.

Variabilita

Nespornou výhodou a v jistém smyslu i nevýhodou penthousu je jeho velká variabilita. Loftový byt je skvělou příležitostí k vyjádření kreativity. Můžete si ho zařídit podle svých představ, hrát si s barvami, stíny, ale také například s rozmístěním nábytku. Pokud se během bydlení v takovém bytě změní požadavky členů rodiny, můžete snadno změnit způsob jeho užívání. Originální prostory často vyžadují originální nábytek vyrobený na míru. I když vyšší pořizovací cena může být pro vás negativem, na druhou stranu může takový nábytek plně odpovídat vašim představám. Další výhodou je možnost využít celý prostor, ať už zcela nerozdělený, nebo částečně, a splnit si tak sen o prostorném bydlení. To se však může snadno vytratit s příchodem dětí a jejich touhou po soukromí. Podkrovní byt má nepopiratelné kouzlo, které spočívá v jeho originalitě, atraktivních prostorách nebo nádherném výhledu do okolí. Nesmíme však zapomínat na nástrahy, které se na nás valí. Aby vás nadšení neopustilo ještě před ukončením pobytu, nepřehlédněte je.