Oxford vyvinul nový typ energeticky úsporných skel do oken

Okna plní v každém interiéru několik funkcí. Kromě pohodlí a estetického vzhledu hrají klíčovou roli při regulaci teploty. S tím souvisí i celkové náklady na energie, které mohou být díky novým okenním výplním o něco nižší. Aby se snížily účty za teplo, je třeba, aby okna propouštěla do interiéru dostatečné množství slunečního světla. Jejich nedostatek znamená, že interiér nebude vytápěn a tepelné ztráty bude nutné dohnat zvýšením teploty vytápění. Pokud je světla příliš mnoho, místnost se přehřívá a je třeba snížit teplotu klimatizací. V obou případech to povede ke zvýšení nákladů. K tomu nemusí dojít, pokud jsou v interiéru instalována okna se speciálními okenními výplněmi vyvinutými oxfordskými vědci.

V hlavní roli chalkogenid

Okna s energeticky úspornými okenními výplněmi vypadají navenek jako běžné modely oken, které se běžně montují do bytů nebo domů. Od těch se liší spíše praktickým použitím než vzhledem. Tajemství jejich úspěchu spočívá ve speciálním povlaku z materiálu na bázi chalkogenidu. To se aktivuje miniaturními topnými jednotkami zabudovanými do skleněné vrstvy na povrchu okenních tabulí a v závislosti na teplotě buď propouští sluneční paprsky pronikající oknem do interiéru, nebo je odráží zpět ven.

Roční úspora 20 až 34 %

Ať už okenní výplň propouští sluneční paprsky a umožňuje jim ohřívat interiér, nebo je odráží zpět ven, a tím zabraňuje přehřívání interiéru, v obou případech přispívá ke snížení účtů za energie. Vytápění nebo klimatizace budou pracovat na nižší otáčky, což se projeví v celkových ročních nákladech na spotřebu tepla nebo elektřiny. Ty mohou být o 20 až 34 % nižší než u nemovitostí s běžnými okny s dvojitým zasklením.

Energeticky úsporná okenní skla vyvinutá oxfordskými vědci musí ještě projít řadou testů, které mohou přinést nové nápady, jak tuto technologii ještě více energeticky zefektivnit. Poté by mohly být komerčně využity a uvedeny na trh, načež se začnou objevovat v bytech, domech a kancelářích.