Jak zařídit nový byt?

Koupí bytu vaše starosti s bydlením nekončí. Po koupi následuje vybavení bytu. A proto když poprvé staneme na prahu vysněného, nového, ale prázdného domu, představivost začne pracovat na plné obrátky. Existují však určitá pravidla designu, která vyhovují všem. Díky nim získá váš byt vlastní podobu a duši. Které to jsou, vám prozradíme v našem článku.

Vybavení nového bytu

Po koupi bytu, nebo dokonce už při prohlídce, si okamžitě představujeme, co by se kam hodilo a jak vše barevně a funkčně sladit. Každý má samozřejmě jiný vkus a představy. Je tu také otázka funkčnosti a nároků na bydlení. Mladá rodina s dětmi má jiná očekávání než vrcholový manažer, který se chodí domů jen vyspat.

Pokud se chystáte zařídit byt v novostavbě, často máte na výběr zařízené byty, které mají různé styly nového vybavení. Často se dělí podle toho, pro jaký typ lidí jsou určeny - například pro mladého svobodného manažera, novomanžele nebo početnější rodinu. Zařízení bytu, výběr barev podlah nebo stěn, vestavěného nábytku, dveří a nábytku tak zůstává na developerovi. To je často finančně výhodnější, protože nárůst ceny zařízeného bytu není tak vysoký jako běžná cena vybavení.

Pokud zařizujete holý byt, je to pro vás ta nejlepší situace, při které nejlépe využijete svou kreativitu. Svůj nový byt si můžete zařídit přesně podle svých představ.

V případě zařizování staršího bytu, který kompletně nerekonstruujete, tyto výhody neexistují a musíte brát v úvahu určitá barevná a funkční omezení. Stejná omezení platí i v případě malých bytů, kde je třeba dbát na úsporu místa při zařizování.

V dnešní době naštěstí není problém sehnat nekonečné množství různých kombinací nábytku a pomůcek, které se skvěle hodí pro vybavení staršího bytu, nebo se dokonce vejdou do menšího. Jaká jsou ale obecná pravidla, kterými se řídit při zařizování bytu, aby vypadal dobře?

Výběr barev do bytu

Pokud kupujete starší nebo dokonce rekonstruovaný byt, musíte ho samozřejmě nejprve vymalovat. I zde však platí určitá pravidla. Základním pravidlem je, že barva stěn by měla korespondovat nejen s nábytkem v místnosti, ale také se zbytkem bytu. Výrazné barvy doporučujeme používat jen velmi uvážlivě a maximálně na jedné stěně místnosti, aby se prostor opticky nezmenšil.

Klíčem k úspěchu je výběr správných barevných odstínů a jejich celková kombinace. Například je vhodné vyhnout se divokým a sytým barvám stěn v kombinaci s tmavým nábytkem. Také výrazné barvy, jako je zářivě žlutá nebo ohnivě červená, jsou sice hezké na pohled, ale rychle se omrzí a většina lidí rychle zatouží po něčem jiném. Proto je nejlepší vsadit na tlumené světlé tóny. Ty nejen opticky zvětšují prostor, ale lze je také snadno kombinovat s výraznějšími bytovými doplňky, které na světlejším pozadí krásně vyniknou.

Výběr zařízení a nábytku

Podceňovat by se neměl ani výběr správného materiálu nábytku. Platí zde zejména jedno pravidlo - většinu věcí je lepší vidět na vlastní oči. Katalogy nebo online prodej jsou užitečnými pomůckami, ale nikdy nenahradí osobní zkušenost. V obchodě se také nezapomeňte zeptat na výrobce a podrobnosti o výrobku - materiálové složení, záruka...

V neposlední řadě se vyplatí investovat do vestavěných skříní. Jsou velmi praktické a rozhodně vkusnější než různé rozložené skříně rozmístěné po celém bytě. Je také ideální pro využití výklenků a chodeb - využijete prostor na maximum. Posuvné dveře je rozumné umístit i do menších prostor.

Zařízení kuchyně

Jednou z prvních místností v bytě, kterou budete řešit, je kuchyně. Zejména v souvislosti s výběrem kuchyňských skříněk, které v nových bytech většinou chybí. A u starších modelů pochopitelně chcete mít něco podle svých představ. Pokud se nejedná o byt ve výstavbě, kde můžeme tuto položku ovlivnit prostřednictvím developera, je nejlepší obrátit se na truhláře. Případně se obraťte na odborníky z kuchyňského studia. Kuchyně na míru je nejlepší zárukou, že se vaše představy stanou skutečností.

Mějte však na paměti, že samotný design nestačí. V úvahu je třeba vzít také prostorové možnosti kuchyně - plyn, voda, elektřina... Někdy je třeba je změnit nebo doplnit. Například jen proto, že většina rozvodů nesmí být umístěna přímo za vestavěnými spotřebiči.

Zařízení obývacího pokoje

Masivní, tradiční nebo starožitný nábytek často vypadá velmi pěkně a působí dobově. Například v menším bytě však může být na obtíž. Vsaďte spíše na moderní design - otevřené police, nábytek z lehkých kovových konstrukcí.

A co přesně se hodí do obývacího pokoje, který představuje celou domácnost? I v tomto směru se doporučuje lehkost a jednoduchost. Dobrým nápadem jsou například nízké otevřené skříňky nebo police ve světlých odstínech. Ty pak můžete naplnit barevnými nádobami, truhlicemi nebo proutěnými košíky. Nezapomeňte také, že nábytek na nožičkách prostor odlehčuje a opticky zvětšuje. A v neposlední řadě je tu možnost multifunkčního nábytku, který zvládne více funkcí najednou, čímž ušetříte značné množství místa.

Myslete na světlo a šetřete místem

Pokud chcete při zařizování bytu ušetřit místo, musíte se světlem pracovat uvážlivě. Neschovávejte okna za těžké záclony a závěsy, ale kupte si lehké pavučiny. Místnosti budou světlejší a opticky větší. Pokud jde o umělé světlo, je třeba ho po bytě rozdělit rozumně - centrální zdroj osvětlení je vhodné doplnit menšími zdroji v podobě bodových světel a lamp různé intenzity a dosahu. Pomůže také promyšlená instalace zrcadel, která rovněž přispějí k optickému zvětšení jednotlivých místností.

Místo můžete ušetřit také tím, že nebudete místnosti zahlcovat zbytečně vystavenými předměty. Otevřené police se nejlépe hodí na knihy a oblíbené fotografie, ale všeho s mírou. V opačném případě dosáhnete opačného efektu - zdání menšího prostoru. To samozřejmě znamená, že budete potřebovat dostatek úložného prostoru. Lze ji však najít i tam, kde byste ji nečekali. Využijte například prostor pod postelí. Nebo si do koupelny pořiďte úložnou skříňku pod umyvadlo. Ložnice je nejvhodnější místností pro uložení potřebných věcí. Zde vám nejlépe pomohou vestavěné skříně na míru a nebojte se využít prostor od podlahy až ke stropu.

V čem vám pomůže interiérový designér?

Když nemáte čas na zařizování svého domova nebo se nemůžete rozhodnout, jak svůj domov ozvláštnit, je načase, abyste si nechali navrhnout interiérový design. Skloubit krásu s funkčností často není snadné, proto se vždy hodí rada odborníka. Dobrý interiérový designér má přece přehled o nejnovějších trendech v bydlení, materiálech a výrobcích nábytku. A samozřejmě bohaté zkušenosti a originální nápady.