Český hypoteční trh zaznamenal rekordní nárůst průměrné úrokové sazby

Rostoucí úrokové sazby na českém hypotečním trhu nejsou novinkou. Hypotéky postupně zdražují některé banky. V důsledku toho průměrná úroková sazba rostla a zaznamenala nejrychlejší měsíční růst v historii hypotečních úvěrů v České republice. K výraznějšímu zdražení hypoték, které vedlo ke znatelnému zvýšení průměrné úrokové sazby, došlo již na podzim loňského roku. Vzhledem k tomu analytici předpovídali, že růst bude pokračovat i na počátku roku 2022. Jejich prognózy se zatím naplnily. Podle Hypoindex.cz se průměrné úrokové sazbě hypoték podařilo v lednu 2022 dosáhnout dokonce rekordního růstu.

Průměrná úroková sazba přesáhla 3 %

Loňské zvýšení úrokových sazeb hypoték přišlo po několika měsících rekordně nízkých hodnot. I přes opakované zvýšení průměrné úrokové sazby ve 4. čtvrtletí 2021 se do konce loňského roku nedostala nad 3 %. Ten byl překonán až v lednu 2022 poté, co průměrná úroková sazba v úvodním měsíci roku vzrostla o 0,44 %. To vedlo ke zvýšení jeho hodnoty na konečných 3,43 %.  

Další měsíc s rekordním nárůstem sazeb

Lednový výsledek je pokračováním rekordního tempa růstu českého hypotečního trhu z konce loňského roku. Rekordní byl také prosinec 2021, kdy průměrná úroková sazba vzrostla o 0,29 %, což je nejvyšší hodnota v historii. Vyšší nárůst byl zaznamenán i v předchozím měsíci. V listopadu 2021 se průměrná úroková sazba hypoték v České republice zvýšila o 0,16 %.