Zelená domácnost je krok správným směrem. Poradíme vám, jak začít.

Přemýšlíte, co ve své domácnosti dělat jinak, abyste nezatěžovali životní prostředí? Některé změny jsou opravdu jednoduché a účinné. Nezáleží na tom, zda bydlíte v bytě nebo v rodinném domě, můžete začít žít ekologičtěji a lépe ještě dnes!

Minimalizujte množství jednorázových obalů

Plastové sáčky a obaly tvoří pomyslnou špičku ledovce, který stále více pokrývá naši planetu. Zkuste myslet dopředu - vezměte si z domova mikrotenové sáčky na chleba nebo ovoce a zeleninu a použijte je znovu.

Látkové tašky jsou také skvělé a vydrží roky. Pokud máte v obchodě na výběr mezi volně loženým ovocem a zeleninou v plastovém obalu, vyberte si variantu bez plastu.

Zbavte se přebytečné chemie

Před úklidem s ekologickými čisticími prostředky nemusíte mít respekt. Mnohé z nich jsou stejně účinné. Ocet je výborný na odstraňování vápenatých usazenin, čištění pračky a odstraňování nepříjemných pachů. Určitě vyzkoušejte také kombinaci jedlé sody a citronové šťávy. Poradí si také s odolnými připáleninami na pánvi.

Objednejte si zelenou energii od dodavatelů

K ekologičtější budoucnosti svého domova a přírody můžete přispět snadno již dnes - a nezáleží na tom, zda bydlíte v domě nebo v bytě. Jednoduše si objednejte 100% zelenou energii od energetického dodavatele a ve většině případů za příplatek 50 -100 Kč měsíčně pro vás bude nakupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů ve výši vaší spotřeby.

Získáte 100% záruku, že energie, kterou spotřebujete, je pokryta obnovitelnou energií. Nejenže snižujete množství CO₂ v ovzduší, ale také pomáháte vyrábět více elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Moudré používání spotřebičů

Máte ve zvyku mýt poloprázdný buben nebo pouštět myčku jen kvůli několika talířům? Plýtváte elektřinou, ale také vodou, které je stále méně. Zkontrolujte také energetickou třídu spotřebičů, které vyžadují stálou dodávku elektřiny nebo které pravidelně používáte. Pokud jsou starší, přehřívají se nebo jsou příliš hlučné, vyměňte je za úspornější alternativu.

Trvejte na pečlivém třídění odpadu

Nestačí, aby jen jeden člen rodiny pečlivě třídil odpad. I malé děti lze vychovávat ekologicky. Každý dobrý "zelený" skutek se počítá!

Třídění plastů, papíru, komunálního odpadu a skla můžete doplnit také stále oblíbenějším vermi-kompostováním. Co to je? Organický odpad z domácností pomáhá žížalám rozkládat se a vytváří vysoce kvalitní biohnojivo pro květiny.

Při každé renovaci myslete na budoucnost

Pokud se chystáte renovovat svůj topný systém, zvažte všechny možnosti, jak trvale snížit spotřebu energie nebo dokonce přejít na obnovitelné zdroje energie. Mnoho rodinných domů v zemi dnes využívá solární energii.

Oblíbené fotovoltaické panely slouží k téměř soběstačné výrobě elektřiny. Ty zachycují sluneční energii a přeměňují ji na stejnosměrný proud, a to i při zatažené obloze. Takto vyrobená elektřina se používá k provozu spotřebičů, k ohřevu teplé vody v bojleru pro běžné použití v domácnosti nebo k vytápění.

Oblíbené jsou také solární kolektory, které po většinu roku ohřívají vodu zdarma. Úspora nákladů na vytápění může dosáhnout až 75 % ročně. Nyní můžete ve své domácnosti ušetřit díky zeleným technologiím, a to i se státní dotací.